Anasayfa | Tarihçe | Coğrafya |Üye Ol | Haber Ara | Foto Galeri | Ziyaretçi Defteri | Künye | İletişim |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Sitemizi nereden buldunuz?Tüm Anketler

LİNKLER

 

Türklerin ve Müslümanların Tarihi Kızılelmaları Nerelerdi?

Okunma  Yazar : Muhsin Kadıoğlu
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 2770
Tarih  Tarih : 23 Eylül 2013 13:06

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Kızılelmaları da sıralar. Türk cihan hâkimiyeti mefkuresi içinde Estergon’un önemi büyüktür.

Evliya Çelebi özetle şöyle der: “Dünyada altı Kızılelma var. Macarcada kızıl elmaya Kıpona derler.

En eski Kızılelma İspanya’da Rim Papa Kızıl elmasıdır.

Sonra Macar Kızıl elması Ustolni-Belgrad'dır.  Günümüzde Macaristan’daki Fejer iline bağlı bu şehir Székesfehérvár adıyla anılmaktadır. Almanca’da Stuhlweißenburg olarak adlandırılan bu şehre Sırpça’da ki “tahtlı beyaz kale” anlamındaki Stolni Beograd adının Osmanlı Türkçesine adaptasyonuyla İstolni-Belgrad adı verilmişti.

Macar halkı arasında Fehervar olarak adlandırılan bu şehir Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin güneybatısındadır. 2013 yılında şehir merkezi nüfusu 107 bin idi. Orta Çağ’da kralların ikamet yeri olduğundan 37 kral ve 39 kraliçe burada taç giymişti. Macar krallarından 15’i Fehervar’a gömülmüştü. İlave olarak Kraliyet mücevherleri burada tutulduğundan Macaristan’ın en önemli şehriydi.

Evliya Çelebi, teşbihte hata olmazsa “İstolni-Belgrad  Macaristân’ın Ka‘besidir” der. Pek çok kral orada gömülüdür. Başka diyarda ölen kâfirlerin mezarlarına Ustolni-Belgrad toprağından koymasalar cennete giremeyeceklerine inanırlar.

Evliya Çelebi, üçüncü olarak Viyana(Beç) kalesini Alman kızıl elması olarak belirtmektedir. Evliya, yedi kralın Viyana kalesi hizmetine me’mûrlardır. Bu yedi kral, gereği durumunda askerleriyle Viyana için ölmeye ant içmişlerdir. Hattâ Süleymân Hân Viyana(Beç)’ı muhasara ettiğinde, Viyana’daki İstifani(Stephan) adlı manastırın çan kulesinin tepesindeki alem üstüne beş kîle buğday alur bir altın top yaptırıp “Alâmetim olsun” diye mezkûr topu krala gönderdi. Kral, bu altın topu kenîse çanı üzerine koydurdu. Bu mücellâ altın top hala yerinde durmaktadır. Viyana manastırının tepesinde bu altın top olsa da, Viyana kalesine Alman kızıl elması deniliyor. Allah’ın rızası sağlanamadığından Viyana kalesini S Süleymân Hân feth edemedi. Cânkurtaran kalesine gelerek cân kurtardı.

Dördüncü Kızılelma, Macar(Ungurus) kalesi Budin’dir.

Beşinci Kızılelma, Orta Macar kalesi Üstürgon’dur.

Kadîm ve atîk Eğre kalesi, altıncı Kızılelma olarak belirtilmiş ve Erdelistân Kızılelması olarak adlandırılmıştı. Günümüzde Macaristan’ın kuzeyinde yer alan Eger kentinde, Almanca’da Erlau olarak adlandırılan bir kaleydi.

Sultan Üçüncü Mehmet, Eğri kalesi fethine çıkmak istediğinde, Venedikli annesi kendisine karşı çıkınca “Valide, biz Sultan oğlu sultanız. Kullanmayacaksak Eyüp Sultan Camiinde bu kılıcı niçün kusandık? Kararımız karardır, sefere çıkacağız. Taht uğruna devleti feda etmeyiz” şeklindeki cevabı meşhurdur.

Sultan Üçüncü Mehmet, “Ceddimiz, devletimizin kurucusu Osman Gazi Hazretleri’nden, büyük dedemiz Kanuni Sultan Süleyman’a kadar bütün padişahlar askerin önünde sefere çıkmışlardır. Dedemiz Sultan İkinci Selim’le cennetmekan pederimiz Sultan Murad bu usulü bozdular. Biz dahi, başlangıçta seferi paşalarımıza ısmarlamakla hataya düştük. Asker evlatlarımız bizi baslarında görmek isterler. Kararımız odur ki; yakında sefere çıkacağız. Hazırlıklar tamamlansın. Küffara haddini bildirmeye gitmek gerekir” der ve 20 Haziran’da sefere çıkar. Eğri Kalesi 12 Ekim 1596’da Osmanlı yönetimine girer.  80 yıl boyunca Osmanlı vilayet merkezi olarak görev yaptı. Yiyecek sıkıntısına düşen Eğri kalesi, 1687 yılında Habsburg ordusuna teslim olmak zorunda kalmıştı.

Evliya Çelebi,  Eğri kalesinin tarif ve tavsife muhtaç olduğunu, burayı Ejder adlı kralın inşa ederek kale adını Surhsîbvar, yani Kızılelma kalesi diye adlandırdığını; bu altı Kızılelma kalelerinin tarihlerinin yapanları ile Fiyameng, yanî Filimenk kralı tarihinde yazıldığını belirtmektedir.

Evliya Çelebi Kızıl Elma bahsini şöyle tamamlamıştır:

“Allah’a hamd olsun ki, Budin ve Eğre, Üstürgon ve Ustolni-Belgrad gibi dör Kızılelma kalesi Osmanlı’nındır. İnşâallâhu Ta‘âlâ yakında diğer ikisi de, Osmanlı yönetimine girecektir. Çünkü eş-şeyh Hazret-i Muhyiddîni’l-Arabî, diğer kızıl elmaların da fethedileceğine  işaret buyurmuşlardır."

Dr. Muhsin Kadıoğlu

Haberi Paylaş: Facebook'a Gönder  Google Favorilerime Ekle  Twitter'a Gönder
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

İsmail Gençkaya [ 25 Eylül 2013 21:09 ]

Muhsin Bey ;
Çok kişinin duyup da bu nedir dediği bir konuyu buraya taşıyıp paylaştığınız için sizi yürekten kutluyorum.
Yaşamınızda başarılar, esenlikler sizinle olsun.
Selamlar, saygılar.
İsmail Gençkaya

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Nihat Öztürk Nihat Öztürk
MUHALEFETİN PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRMEK
Seçtiğimiz Seçtiğimiz
Kar Tatili
Mesut Öztürk Mesut Öztürk
Torba yasada af neleri kapsıyor?
SeyfullahÖztürk SeyfullahÖztürk
Emeklilik
Muhsin Kadıoğlu Muhsin Kadıoğlu
Türklerin ve Müslümanların Tarihi Kızılelmaları Nerelerdi?
Eda Ergin Eda Ergin
Kıyamet
Melek Öztürk Melek Öztürk
Uzun Bir Aradan Sonra…
Dr.Gülay Öztürk Dr.Gülay Öztürk
Özümüze ve Sözümüze Sahip Çıkalım!
Bekir Öztürk Bekir Öztürk
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Damak Tadımız Damak Tadımız
Soğanlı / Pırasalı Ekmek
Emrah Güngör Emrah Güngör
Sürü; Çoban Ve Köpeği
Bekir Keşmer Bekir Keşmer
Tirebolu, İstanbul'u Kıskanarak Kendini Anlatıyor

SON DAKİKA HABERLERİ

SAYAÇ

TAKVİM

GOOGLE ARAMA


GÜNLÜK BURÇ


YukariBogali.Gen.Tr basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir.
Bu internet sitesinde yayınlanan haber, makale, yorumlar yazarını bağlar. YukariBogali.Gen.Tr sorumlu tutulamaz.
Copyright © 2009
Teknik Destek & Web Tasarım:
Altyapı: Mydesign
Mail: info@yukaribogali.gen.tr